MicroStation by kaletowska.pl

MicroStation CONNECT – nowy interfejs (Wstążka)

MicroStation CONNECT - Wstążka

Główna zmiana w interfejsie MicroStation CONNECT to zastąpienie Wstążką znanego z wcześniejszych wersji menu oraz palet narzędziowych. Wstążka jest elementem interfejsu, który po raz pierwszy pojawił się w pakiecie Microsoft Office 2007 (w aplikacjach Word, Excel, PowerPoint czy Access), a później również w innych aplikacji oferowanych przez Microsoft (np. Paint czy WordPad dostępny w Windows 7). W Wikipedii możemy przeczytać, że:

„Ideą wstążki było stworzenie funkcjonalnej części interfejsu użytkownika, która umieściłaby wszystkie funkcje oprogramowania w jednym miejscu, czyniąc je łatwymi do znalezienia i użytkowania.”

Idea całkiem słuszna, ale siła przyzwyczajenia jest drugą naturą człowieka, więc zwłaszcza dla użytkowników wcześniejszych wersji MicroStation, poniżej przedstawiam kilka informacji podstawowych, aby pomóc Wam odnaleźć się w nowym interfejsie.

Główne elementy Wstążki w MicroStation CONNECT, zgodnie z numeracją na zrzutce powyżej, to:

 • 1. Lista wyboru Przebiegu pracy (ang. Workflow):
  Lista wyboru przebiegu pracyStandardowo dostępne pozycje Drawing i Task Navigation, a dla plików 3d dodatkowo Modeling i Visualisation.

 • 2. Pasek Szybkiego dostępu:
  Pasek szybkiego dostępuGrupuje narzędzia dostępne niezależnie od wybranego przebiegu pracy z punktu 1., np. Zapisz, Zapisz ustawienia, Drukuj itp.
  Uwaga: Na końcu znajduje się ikona umożliwiająca dostosowanie paska do naszych indywidualnych preferencji.

 • 3. Okno wyszukiwania:
  Pasek wyszukiwania (F4)Pozwala aktywować narzędzia lub szybko odszukać ich lokalizację poprzez automatyczne wyszukiwanie na podstawie fragmentu ich nazwy.
  Uwaga: Po prawej stronie znajduje się ikona umożliwiająca minimalizowanie\maksymalizowanie Wstążki.

 • 4. Karty Wstążki
  Karty Wstążki MicroStation CONNECTOrganizują narzędzia aplikacji w grupy tematyczne. Uwaga: karta ‘File’ przenosi nas „za kulisy” głównego okna aplikacji, gdzie znajdują się między innymi ustawienia i właściwości.

 • 5. Grupy narzędzi (tworzą zawartość każdej karty Wstążki):
  Grupy narzędzi w MicroStation CONNECTGrupy narzędzi dostosowują się automatycznie do wielkości okna aplikacji i rozdzielczości ekranu, więc w zależności od Waszych ustawień wielkość ikon może ulegać zmianie.
  Uwaga: Kliknięcie prawym przyciskiem myszy pozwala na schowanie lub wyświetlenie dodatkowych narzędzi lub całych grup narzędzi w zależności od tego czy prawy przycisk myszy naciśniemy w obszarze zajmowanym przez interesującą nas grupę czy w obrębi pustego obszaru na końcu danej karty.